Класична мусака од компири за секакви прилики

Класична мусака од компири за секакви прилики

Со некоја фина салата, туршија или кисела павлака – олдичен ручек.

Состојки:

 • 1,5 кг компири
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 600 гр мелено месо
 • 150 мл масло
 • сол
 • бибер
 • 1 лажица ситна црвена пиперка
 • 1 лажица брашно
 • листови магдонос
 • 250 мл млеко
 • 4 јајца
 • 200 гр кисела павлака

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед