Еве како се прави ликер од сливи

Еве како се прави ликер од сливи

Ликерот од сливи е еден од највкусните…

Состојки:

  • 750 гр сливи без коски
  • 1 каранфилче
  • 1 стапче цимет
  • 500 мл вода
  • 350 гр шеќер
  • 20 гр ванилин шеќер
  • 1/2 шише бел рум (350-400 мл)
  • 1/2 шише вотка (350-400 мл)

Начин на подготовка:

  1. Сливите со каранфилче, цимет и вода згответе ги и оставете ги да вријат уште 20 минути. Процедете. Додајте шеќер и ванилин шеќер. Оставете да отстои 10 часа.
  2. Додајте рум и вотка и оставете да стои 2 недели.

Послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Заврши „Пивофест 2016“, организаторите презадоволни – Колку пиво се испило?

Маријана главна ѕвезда на Пивофест – А, еве кој напиток за бронзен тен го препорачува!

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет