Вкусна комбинација од ориз, пиперки и месо

Вкусна комбинација од ориз, пиперки и месо

Вкусна комбинација од ориз, пиперки и месо.

Состојки:

 • 250 гр ориз
 • лута пиперка
 • 3 црвени пиперки со средна големина
 • 100 гр сланина Пекабеско
 • 1 главица кромид
 • 300 гр мелено говедско месо
 • сол
 • бибер
 • малку коријандер
 • малку сок од лимон

Начин на подготовка:

 1. Оризот згответе го во посолена вода. Лутата пиперка и другите пиперки исечете ги по должина, извадете ги семките, па исечкајте ги на резанки. Сланината и кромидот исечкајте ги на коцки.
 2. Пропржете ја сланината, додајте кромид, па пржете додека не добие златна боја. Потоа во тавата додајте лута пиперка и мелено месо, па динстајте додека месото не почне да добива златна боја. На крај додајте пиперки и динстајте уште неколку минути.
 3. Смесата од мелено месо и пиперки посолете ја, побиберете, додајте коријандер и сè заедно измешајте со варен ориз. Додајте сок од лимон и послужете.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак