Во рерна направете домашно сирење од само 2 состојки

Во рерна направете домашно сирење од само 2 состојки

Еве како да направите домашно сирење.

Состојки:

  • 1 л млеко
  • 200 мл кисело млеко

Начин на подготовка:

  1. Ставете млеко и кисело млкео во земјен сад во рерна која сте ја загреале на 120 степени. Оставете во вклучена рерна 20 минути, а потоа исклучете и изладете во затворена рерна 2 часа. 
  2. Добиеното сирење ставете го во сито во кое сте ставиле 4 гази и добро процедете. Набијте го сирењето колку што можете. Чувајте го во добиената сурутка.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула