Тирамису ролат со пишкоти и кремаст фил од сирење

Тирамису ролат со пишкоти и кремаст фил од сирење

Брза и лесна подготовка…

Состојки:

  • 30 пишкоти
  • 500 гр маскарпоне сирење
  • 400 мл слатка павлака
  • 300 мл инстант кафе
  • 30 гр какао

Начин на подготовка:

  1. Направете кафе, па пишкотите потопете ги во кафето. Редете на хартија за печење (3 реда по 10 парчиња). Маскарпонето разматете го, па додајте слатка павлака. Се соединете, па премачкајте ги пишкотите.
  2. Оставете малку фил да го украсите колачот. Преку посипете со какао и свиткајте. Ставете во фрижидер на 2 часа. Премачкајте го колачот со останатиот фил и посипете со какао.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text