Обланди со ореви: Рецепт кој морате да го пробате

Обланди со ореви: Рецепт кој морате да го пробате

Обланди со ореви – фантастичен рецепт!

Состојки:

  • 1 пакување готови кори за обланди
  • 500 гр шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 125 гр маргарин
  • 100 гр мелени ореви
  • 1 л млеко

Начин на подготовка:

  1. Млекото ставете го да се готви, додајте шеќер, маргарин и ванилин шеќер. Пред крај додајте ореви. Гответе околу 2 часа на тивок оган додека не добиете густ карамел.

     

  2. Филувајте го секој лист обланда, освен последниот на крај и притиснете со нешто тешко листовите да се спојат. Сечете кога ќе се излади.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки