Домашно слатко од дуњи: Брз, едноставен, а вкусен рецепт за зимница

Домашно слатко од дуњи: Брз, едноставен, а вкусен рецепт за зимница

Домашно слатко од дуњи – одличен рецепт.

Состојки:

  • 2 кг дуњи
  • 1,25 кг шеќер

 

Начин на подготовка:

  1. Дуњите прелијте ги со вода и згответе. Врели вадете ги од вода и брзо излупете ги, па исечкајте ги на коцки. Во тенџере ставете шеќер и прелијте со 1-2 чаши вода. Згответе густ сируп, тргнете од шпорет и додајте дуњи. Гответе на силен оган додека од дрвената лажица не почнат да паѓаат по две тешки капки. Тргнете од рингла, отстранете ја пената и покријте со влажна крпа. Оставете да преноќат, па ставете во суви тегли. Затворете со целофан.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки