Тестенини на оригинален сицилијански начин

Тестенини на оригинален сицилијански начин

Совршен ручек!

Состојки:

 • 300 гр тестенини
 • 80 гр бадеми
 • 20 листови босилек
 • 25 гр изрендано пекорино сирење
 • 5 зелени маслинки
 • 6 шери домати
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Бадемите ставете ги во врела вода и гответе ги десетина минути малку да омекнат и кората да се одлепи, потоа исцедете ги и излупете ги.
 2. Згответе тестенини по упатство на пакувањето.
 3. Во блендер ставете 50 мл маслиново масло, додајте свежи листови босилек, зготвени и излупени бадеми, изрендано сирење, зелени маслинки, зачинете со бибер, и сѐ заедно матете во еднолична смеса.
 4. Во голем сад ставете ги зготвените и исцедени тестенини, додајте го подготвениот сос, ситно сечкани домати, по желба уште малку маслиново масло, измешајте ги состојките, украсете со листови босилек и послужете.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки