Вкусна и здрава салата со цвекло и рикота

Вкусна и здрава салата со цвекло и рикота

Вкусна и здрава салата со рикота…

Состојки:

  • 2 главици цвекло
  • 3 домати
  • сол
  • маслиново масло
  • балсамико
  • 200 гр рикота

Начин на подготовка:

  1. Цвеклото измијте го, не го лупете, замотајте го во фолија и затворете го па ставете на лим за печење. Печете на 180 степени околу еден час. Проверете со нож дали е печено. Кога ќе биде готово, изладете го па исечкајте го на тенки парчиња.
  2. Наредете парчиња цвекло, парчиња домати, а потоа зачинете со балсамико, сол, маслиново масло и посипете со рикота која сте ја посолиле и побибериле.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта