Меки во средина, златни и крцкави од надвор: Ова е рецепт за најдобрите прженици – доручек без конкуренција

Меки во средина, златни и крцкави од надвор: Ова е рецепт за најдобрите прженици – доручек без конкуренција

Вака се подготвуваат совршени прженици…

Состојки:

  • 6 парчиња бајат леб
  • 3 јајца
  • прстофат сол
  • малку млеко
  • масло за пржење
  • сирење, ајвар, кајмак за сервирање

Начин на подготовка:

  1. Во сад со вилушка разматете јајца, прстофат сол и малку млеко. Загрејте масло во тава па потопете парчиња леб од двете страни во смесата од јајца и ставете во тава. Пржете ги од двете страни да се запечат.

     

  2. Сервирајте со ајвар, сирење, кајмак… по желба.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо