Вкусна зимница: Пиперки во сенф

Вкусна зимница: Пиперки во сенф

Подгответе вкусна зимница…

Состојки:

  • 10 пиперки
  • 150 мл вода
  • 70 мл оцет
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажица сол
  • 5 зрна бибер
  • 2 листови ловор
  • 200 гр сенф
  • 150 мл масло

Начин на подготовка:

  1. Пиперките исечкајте ги на ленти. Во тенџере ставете вода, оцет, бибер, шеќер, сол, ловоров лист. Ставете пиперки и гответе поклопено 15 минути. Сенфот и маслото добро соединете ги, па зготвените пиперки ставете ги во смесата. Ставете во тегли. Чувајте во фрижидер.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо