Пијани пилешки ражничи: Ручек кој често ќе го правите

Пијани пилешки ражничи: Ручек кој често ќе го правите

Доколку немате идеја за ручек, еве што да подготвите!

Состојки:

 • 400 гр пилешки гради
 • тиквица
 • црвена пиперка
 • мал патлиџан
 • зачини за грил
 • 2 дл пиво
 • 1 лажица маслиново масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото исечкајте го на коцки. Посипете со зачин за скара и прелијте со децилитар пиво и оставете околу еден час. Зеленчукот исечкајте го на коцки.

   

 2. Извадете го месото и наизменично нижете на стапчиња. Печете на намастен грил околу 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо