Брускети со јајца: Лесен оброк кој лесно се спрема

Брускети со јајца: Лесен оброк кој лесно се спрема

Лесен оброк кој лесно се спрема.

Состојки:

 • багет
 • 150 гр сланина Пекабеско
 • 8 јајца
 • 1 чешне лук
 • малку путер
 • сол
 • бибер
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Лебот исечкајте го на парчиња, па секое истријте го со лук. Секое парче премачкајте го со путер и редете во плех, па печете неколку минути.

   

 2. За тоа време посебно испржете јајца на око и исечкана сланина. Извадете го лебот и на секое парче ставете по едно јајце на око, парче сланина, па посолете и побиберете и пропрскајте со маслиново масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо