Чорба од печурки

Чорба од печурки

Вкусна чорба од печурки.

Состојки:

 • 2 лажици масло или путер
 • 1 главица кромид, сечкан
 • 1 стебло целер
 • 300 гр свежи печурки по избор
 • 5 шолји вода или супа
 • свеж магдонос
 • сол
 • свежо мелен бибер
 • кисела павлака Пекабела

Начин на подготовка:

 1. Пропржете сечкан кромид на путер или масло, па додајте целер. Додајте печурки исечкани или цели, динстајте околу 5 минути на средно силен оган. Посолете и побиберете ги печурките.

   

 2. На крај додајте пет шолји вода или супа, гответе додека не зоврие, а потоа намалете го огнот и гответе ја чорбата околу 20 минути. Додајте магдонос на крај. Послужете со кисела павлака.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство