Сушен домат во маслиново масло – зимница

Сушен домат во маслиново масло – зимница

Идеален е како салата, прилог…

Состојки:

  • 3,5 кг домати
  • свеж магдонос
  • маслиново масло
  • лук
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Доматите добро измијте ги и исечкајте ги на четвртини. Наредете потоа на плех кој сте го обложиле со хартија за печење. 
  2. Ставете во рерна да се сушат 6 часа на 50 степени. Кога ќе се изладат редете во тегли. 
  3. Наредете домати, додајте чешниња лук и свеж магдонос. Потоа додајте малку сол на врвот и ставете маслиново масло до врв. Затворете ги теглите и чувајте ги на ладно место.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Брзи рецепти“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство