Кисели краставици во тегла без конзерванс

Кисели краставици во тегла без конзерванс

Рецепт за одлична зимница – кисели краставици во тегла без конзерванс.

Состојки:

 • 7 кг краставици
 • 3 л вода
 • 1,5 л оцет (алкохолен 9%)
 • 120 гр сол
 • 200-220 гр шеќер
 • зачини
 • копар
 • листови магдонос
 • зрна бибер

Начин на подготовка:

 1. Во секоја тегла преку краставиците ставете зачини, прелијте со сируп, добро затворете ги теглите и редете ги во лонец со крпа на дното. 
 2. Налијте вода и гответе од точка на вриење уште 10 минути. Извадете ги теглите, свртете ги наопаку, оставете да се изладат.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

https://youtu.be/b4NMXxMuiqY

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство