Вкусна зимница: Салата со разновиден зеленчук

Вкусна зимница: Салата со разновиден зеленчук

Вкусна шарена салата за зимница.

Состојки:

 • 1 кг домати
 • 1 голема краставица
 • 4 пиперки бабури
 • 2 моркови
 • 1 тиквица со средна големина
 • 1 главица кромид
 • 5 чешниња лук
 • 1 веза магдонос
 • 100 мл масло
 • 2 лажици сол
 • 3 лажички шеќер
 • 3 лажички оцет

Начин на подготовка:

 1. Измијте го зеленчукот, исчистете и исечкајте на коцки. Ставете во сад и додајте масло, сол и оцет. Добро измешајте и оставете да отстои 15 минути. 
 2. Наполнете стерилизирани тегли со зеленчук. Ставете во секоја тегла течност која останала од зеленчукот, па притиснете, ставете целофан и затворете. 
 3. Во тенџере ставете крпа, ставете тегли и ставете вода до половина. Гответе додека водата не зоврие.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство