Колач од дињи: Без брашно, мек и сочен во исто време

Колач од дињи: Без брашно, мек и сочен во исто време

Одличен колач со дињи…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1/4 диња
 • 100 гр шеќер
 • 2 лажици густин
 • 2 лажици гриз
 • кора од лимон
 • 50 мл масло
 • 1/2 чаша јогурт
 • малку цимет
 • 1/2 прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Обложете плех со хартија за печење. Рерната вклучете ја на 200 степени. Разматете јајца со шеќер, додајте гриз, густин просеан со прашок за печиво, кора од лимон, масло, јогурт, 1/2 лажичка цимет. полека изедначете и ставете во плех и израмнете.

   

 2. Наредете парчиња диња. Печете на 200 степени 50-60 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство