На стар начин, без хемија: Рецепт за домашен џем од смокви

На стар начин, без хемија: Рецепт за домашен џем од смокви

Најдобриот дел од зимницата…

Состојки:

  • 5 кг зрели смокви
  • 800 гр шеќер

Начин на подготовка:

  1. Смоквите добро измијте ги, потоа излупете ги и иситнете ги. Ставете во блендер и миксајте додека не добиете каша. Кашата префрлете ја во тенџере и гответе со повремено мешање, кога ќе зоврие додајте шеќер. Готово е кога џемот ќе згусне.

     

  2. Ставете во чисти тегли. Кога ќе ги затворите теглите свртете ги наопаку да фатат вакум.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Брзи рецепти“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство