Шпански салса сос

Шпански салса сос

Вкусен шпански саласа сос.

Состојки:

 • 15 шери домати
 • 1 чешне лук
 • 20 гр млад кромид
 • 20 гр копар
 • 1 лажичка балсамико
 • 1 лажица доматна паста
 • 1 лажица маслиново масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Измијте ги доматите, кромидот и копарот. Во блендер ставете домати, лук, млад кромид, копар и иситнете додека не добиете паста.

   

 2. Во таа смеса додајте балсамико, доматна паста и маслиново масло. Посолете, побиберете и префрлете во сад за сос.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text