Сочно пилешко прелиено со кремаст фил: Брз ручек кој ќе го обожавате!

Сочно пилешко прелиено со кремаст фил: Брз ручек кој ќе го обожавате!

Брзо, вкусно и едноставно јадење со пилешко месо.

Состојки:

 • 4 парчиња пилешко филе
 • сол
 • 2 лажички сенф
 • 2 лажици мајонез
 • 1 главица кромид
 • 100 гр маринирани шампињони
 • 2 домати
 • 2 јајца
 • 1 лажица оцет

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото филе исечкајте го на тенки шницли. Малку исчукајте ги со чекан за месо па наредете во намастен плех. Посолете и секое парче од горе премачкајте го со сенф.

   

 2. Исечкајте кромид на ситно, посолете и прелијте со оцет. Шампињоните исечкајте ги на ситно, како и доматот и додајте кромид.

   

 3. Потоа скршете јајца, ставете павлака и измешајте. Смесата прелијте ја преку пилешкото и печете во загреана рерна 20 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство