Едно тесто за 3 печива: Рецепт за универзално тесто

Едно тесто за 3 печива: Рецепт за универзално тесто

Ова е рецепт за универзално тесто кој мора да го направите.

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 40 гр свеж квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 1 рамна лажица сол
 • 500 мл млеко
 • 70 гр растопен путер
 • мак
 • јаболко
 • цимет
 • сирење

Начин на подготовка:

 1. Тестото замесете го и оставете го да нарасне. Кога ќе нарасне поделете во три дела. Првиот правете го со мак, вториот со јаболко и цимет, а третиот со сирење. 
 2. Печете на 180 степени 20 минути. По желба посипете го слаткото печиво со шеќер во прав.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство