Здрав оброк од спанаќ и јајца

Здрав оброк од спанаќ и јајца

Брз, вкусен и здрав оброк.

Состојки:

 • 8 јајца
 • 300 гр спанаќ
 • 200 мл кисела павлака Пекабела
 • 2 лажици павлака за готвење
 • сол
 • бибер
 • мускатно оревче
 • 2 лажици презла
 • 60 гр рендано сирење
 • 1 лажица путер

Начин на подготовка:

 1. Јајцата гответе ги околу 5 минути, да бидат полутврди. Излупете ги и пресечете ги на половина. Спанаќот исчистете го, измијте го, кратко бланширајте го и исцедете го. Разматете кисела павлака и павлака за готвење, па зачинете.
 2. Јајцата наредете ги во огноотпорен сад кој сте го премачкале со путер, прекријте ги со спанаќ и залијте со мешавина од павлака. Посипете со презла и сирење па печете во рерна околу 10 минути додека сирењето не се растопи.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text