Вкусни палачинки со какао

Вкусни палачинки со какао

Вкусни палачинки со какао.

Состојки:

  • 1/2 л млеко
  • 2 јајца
  • брашно
  • малку минерална вода (само да ја запени смесата)
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 лажица какао во прав
  • малку сол

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги сите состојки во хомогена смеса и испечете палачинки. Овој рецепт за палачинки е посебен и по тоа што во смесата се става какао кое му дава егзотичен изглед на чоколадни палачинки.
  2. Во палачинките можете да ставите разни намази, ореви, бадеми, суво овошје, парчиња свежо овошје. Украсете со шлаг, сладолед и разни преливи.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text