Посни рум колачи

Посни рум колачи

Посни рум колачи…

Состојки:

  • 1 пакување обланди
  • 150 гр посен маргарин
  • 200 гр посни бисквити
  • 100 гр мелени ореви
  • 230-250 мл вода
  • 250 гр шеќер
  • 100 гр чоколадо
  • рум

Начин на подготовка:

  1. Водата ставете ја да зоврие, па додајте шеќер и оставете да врие 5-6 минути. Додајте сечкан маргарин и чоколадо. Во тоа додајте мелени бисквити и ореви. Изедначете. Полнете ги обландите и поклопете ги со лист обланда. Притиснете ги обландите и оставете 3-4 часа во фрижидер.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт