Кремаст колач со праски

Кремаст колач со праски

Вистинско уживање!

Состојки:

 • 3 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици масло
 • 3 лажици млеко
 • 3 лажици брашно
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за печиво
 • излупени и иситнети праски
 • 2 пудинга од слатка павлака
 • 600 мл млеко
 • 1 шлаг крем

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте шеќер и ванила и продолжете со матење. Додајте масло и млеко, прашок за печиво и брашно, продолжете со матење. 
 2. Смесата ставете ја во калап и печете 15 минути на 200 степени. 
 3. Преку врелиот бисквит ставете малку млеко, наредете праски, а преку нив ставете претходно зготвен пудинг. Оставете да се излади, па декорирајте со шлаг крем.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text