Супа од зеленчук и лосос

Супа од зеленчук и лосос

Рецепт за вкусна супа со лосос.

Состојки:

 • 150 гр моркови
 • 600 гр компири
 • 2 главици кромид
 • малку зачин пимент
 • 2 ловорови листови
 • 500 гр филе лосос
 • црн бибер
 • сол
 • 100 мл павлака за готвење
 • 1 лажица свеж копар
 • 1-2 лажици сок од лимон

Начин на подготовка:

 1. Морковите исечкајте ги на кругови, компирите на коцки, а кромидот на плочки. Во еден литар вода, кога ќе зоврие, ставете зеленчук и додајте пимент, ловор и една лажица зачин. Гответе додека зеленчукот не омекне, околу 15 минути, а потоа додајте лосос исечкан на коцки. Гответе уште околу 5 минути, побиберете и по потреба посолете. 
 2. Измешајте павлака и посипете со копар. Исчистениот лосос накапете го со сок од лимон.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text