Мафини од јогурт со сирење и шунка: Меко и вкусно печиво за 25 минути

Мафини од јогурт со сирење и шунка: Меко и вкусно печиво за 25 минути

Ако немате идеја што да подготвите за вечера, пробајте го овој рецепт.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 200 гр јогурт
 • 100 мл масло
 • 1/2 лажичка сол
 • 150 гр брашно
 • 40 гр шунка
 • 40 гр сирење
 • 120 гр пченкарно брашно
 • сусам
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. Јајцата и солта разматете ги, па додајте јогурт и масло. Соединете со миксер, па додајте брашно и пченкарно брашно. Се измешајте и на крај додајте сечкана шунка и сирење. Намастете калап за мафини и ставете ја смесата внатре. Посипете со сусам и оригано и печете на 200 степени 25 минути.

Добар апетит!

https://youtu.be/21yx4_U-9RI

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт