Шницли од печурки и мелено месо

Шницли од печурки и мелено месо

Брзо и вкусно јадење…

Состојки:

 • 200 гр шампињони
 • 200 гр мелено месо
 • 2 јајца
 • малку презла
 • 100 гр сува сланина
 • зачини
 • 1 главица кромид
 • 3-4 чешниња лук
 • бибер
 • 1 лажичка црвена пипер
 • кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Во чинија ставете мелено месо, шампињони, сечкан кромид и лук, јајца, 2 лажици презла, мелена сува сланина, зачин, бибер и пипер. Добро изедначете.
 2. Вадете од смесата со лажица и ставајте во хартиени корпички.
 3. Изрендајте кашкавал. Печете на 200 степени 30 минути.
 4. Послужете со доматен сос, пире од компири или што и да посакате.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text