Мекици по стар рецепт

Мекици по стар рецепт

Вкусни мекици по стар рецепт.

Состојки:

  • 1/2 кг брашно
  • 300 мл млака вода
  • 1 кесичка сув квасец (7 гр)
  • 1/2 лажичка сол
  • масло или маст за пржење

Начин на подготовка:

  1. Просеаното брашно измешајте го со квасец, додајте сол, млака вода и замесете тесто малку поретко од она кое го правите за леб. Месете го тестото со дрвена лажица додека не почне да се одвојува од ѕидовиете на ванглата. Покријте со чиста крпа и оставете да нарасне.
  2. Во подлабок сад ставете доста масло, загрејте го, намалете ја температурата и пржете го тестото – мекиците.
  3. Рацете навлажнете ги во вода, од нараснатото тесто кинете парчиња, развлечете ги во саканите облици, ставајте ги во загреано масло и пржете ги од двете страни 3-4 минути.
  4. Пржените мекици ставете ги на кујнска хартија за маслото да се исцеди. Послужете со сирење, кисело млеко, јогурт…

Добар апетит!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text