Ананас палачинки, ќе ги обожавате!

Ананас палачинки, ќе ги обожавате!

Неодоливи палачинки со  ананас.

Состојки:

 • 1/3 шолја брашно по ваш избор (интегрално, обично или безглутенско)
 • 2 лажици овесни снегулки
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1/8 лажичка сол
 • малку стевија или сличен засладувач
 • 1/3 шолја млеко по избор
 • 2 лажички растопен кокосов путер или обично масло
 • 1/2 лажичка екстракт од ванила
 • 4 кругови ананас

Начин на подготовка:

 1. Во голем сад измешајте ги сите суви состојки за палачинки, освен ананас.
 2. Во друг сад измешајте ги сите течни состојки.
 3. Соединете ги содржините од двата садови и добро измешајте да добиете глатко тесто.
 4. Намастете тава, па загрејте ја на среден оган. Кога тавата ќе биде жешка, ставете малку тесто и раширете го така што ќе биде малку поголемо од кругот ананас. Втиснете круг ананас во палачинката. Печете додека долната страна не потемни, потоа свртете и уште малку допечете.
 5. Малку засилете го огнот за ананасот лесно да загори, како на грил тава.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text