Пирамида со вишни: Колач за посебни гости, сите ќе ви бараат рецепт

Пирамида со вишни: Колач за посебни гости, сите ќе ви бараат рецепт

Овој колач е толку вкусен, што ќе го правите постојано!

Состојки:

 • 500 гр лиснато тесто
 • 1 л млеко
 • 3 пудинга од ванила
 • 10 лажици шеќер
 • 125 гр маргарин или путер
 • 500 гр павлака за шлаг
 • 2 теглички вишни или 1 кг свежи вишни

Состојки за декорација:

 • 100 мл сок од вишни
 • 150 мл вода
 • 4 лажици шеќер
 • 1 лажица густин

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text