Рецепт за највкусните вафли

Рецепт за највкусните вафли

Рецепт за највкусните вафли…

Состојки:

 • 2 шолји брашно
 • 2 лажички прашок за печиво
 • 2 шолји млеко
 • 2 лажици вода
 • 4 лажици кокосово масло или растопен путер
 • мед
 • путер од кикирики
 • банана

Начин на подготовка:

 1. Измешајте брашно и прашок за печиво во еден сад, а во друг измешајте ги сите течни состојки. 
 2. Сѐ измешајте додека смесата не биде глатка и ставете во пекач за вафли на околу 10 минути. 
 3. Кога вафлите ќе бидат готови, намачкајте ги со путер од кикирики и исечкани банани.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text