Необични мафини: Тесто од брашно и јогурт, а фил од мак

Необични мафини: Тесто од брашно и јогурт, а фил од мак

Мафини какви што не сте пробале…

Состојки:

  • 250 гр брашно
  • 100 мл јогурт
  • 100 гр шеќер
  • 2 лажици мак
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • 2 јајца
  • 50 мл масло

Начин на подготовка:

  1. Измешајте брашно, шеќер и прашок за печиво. Додајте потоа јајца, масло и мак. Добро соединете да добиете изедначена смеса. Калапот за мафини обложете го со хартиени корпички и ставете ја во нив подготвената смеса. Печете во претходно загреана рерна на 200 степени околу 20 минути или додека не поруменат.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко