Брзи и вкусни мафини со компири и шунка

Брзи и вкусни мафини со компири и шунка

Брзи и вкусни мафини со компири и шунка…

Состојки:

  • 2 мали шолји компир
  • 3 големи јајца
  • 1 мала шолја изрендано сирење
  • 1/4 шолја испржени коцки шунка или сланина Пекабеско
  • сол
  • свежо мелен бибер
  • кисела павлака Пекабела

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Измешајте во сад подготвено пире, јајца, бибер, шунка или сланина, дел од сирењето, посолете. Ставете во секој калап по една лажица од смесата и посипете со сирење.
  2. Печете околу 20 минути. Послужете со кисела павлака.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука