Брза излеана пита со ќофтиња

Брза излеана пита со ќофтиња

Вкусна пита со ќофтиња.

Состојки:

  • 400 гр мелено месо
  • 200 мл кефир
  • 200 гр брашно
  • 1 лажица масло
  • 1/2 лажичка сода бикарбона
  • 1/2 главица кромид
  • сол
  • бибер
  • 1 домат

Начин на подготовка:

  1. Зачинете го месото по вкус па правете топчиња. Состојките за тесто соединете ги, 1/3 од смесата ставете на дното на намастен сад. Потоа наредете топчиња месо, па прелијте со остатокот од смесата. Печете десетина минути па од горе ставете кругови домати. Продолжете со печење уште 15-20 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт