Запечен омлет со пиперка и пармезан

Запечен омлет со пиперка и пармезан

Започнете го денот со вкусен омлет.

Состојки:

 • 5 јајца
 • сол
 • бибер
 • 40 гр пармезан
 • сирење
 • сланина
 • пиперка
 • 2 лажици млеко
 • 2 лажици брашно

Начин на подготовка:

 1. Одвојте жолчки и белки. Потоа жолчките посолете ги и побиберете ги, па додајте пармезан, млеко и брашно. Убаво разматете. Разматете и белки, а потоа додајте ја смесата од жолчки. 
 2. Сѐ добро соединете, па ставете во тепсија со димензии 22 см и печете на 180 степени околу 20 минути. Извадете од рерна и преку ставете сирење, сланина, па вратете да се пече уште 10 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко