Вкусни солени мафини со тиквица

Вкусни солени мафини со тиквица

Мафини со тиквица.

Состојки:

 • 1 помала тиквица
 • 2 јајца
 • 50 гр сирење
 • 150 мл јогурт
 • 1/2 лажичка сол
 • 4 лажици пченкарно брашно
 • 1 лажица бело брашно
 • 2 лажици интегрално брашно
 • 1 лажица хељдино брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 5 лажици масло

Начин на подготовка:

 1. Тиквицата изрендајте ја и малку посолете, па оставете да отстои 10 минути да пушти вода, па исцедете. 
 2. Разматете јајце со жица, додајте исцедени тиквици, јогурт, масло, сол, сирење, печиво и брашно. Добро измешајте убаво да се соедини. 
 3. Ако смесата е ретка додајте уште малку брашно. Ставете во калапи за мафини, посипете од горе со печнкарен гриз и печете во калап на 220 степени 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко