Чорба со блитва и ориз

Чорба со блитва и ориз

Вкусно предјадење, едноставен рецепт.

Состојки:

 • 1 веза блитва
 • 3 компири
 • 1/2 шолја ориз
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 1 мал корен целер
 • сол
 • бибер
 • сув зачин

Начин на подготовка:

 1. На малку масло пропржете кромид, морков и целер па потоа додајте компир исечкан на коцки и исчистена и исечкана блитва. Оставете да се пржи додека блитвата слегне, па потоа налијте со малку повеќе од литар вода.

   

 2. Кога ќе почне да врие додајте ориз, посолете, зачинете и оставете да се готви додека оризот не омекне.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт