Веднаш ќе правите дупла мерка: Топчиња со бисквити и грчки јогурт – 5 состојки и 10 минути, без рерна

Веднаш ќе правите дупла мерка: Топчиња со бисквити и грчки јогурт – 5 состојки и 10 минути, без рерна

Десерт кој ќе го обожавате!

Состојки:

  • 70 гр ореви
  • 250 гр зготвено кондензирано млеко
  • 30 гр грчки јогрут
  • 100 гр путер
  • 350 гр бисквити

Начин на подготовка:

  1. Зготвеното кондензирано млеко измешајте го со грчки јогурт и путер па разматете со миксер. Оревите и бисквитите сомелете ги па додајте во претходната смеса. Убаво измешајте. Правете топчиња и извалкајте ги во мелени ореви или бисквити. Ставете во фрижидер на 2 часа.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт