Колачи од тава, не ви треба рерна

Колачи од тава, не ви треба рерна

Вкусни, меки и сочни колачи од тава…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 3 кајсии
 • 2 праски
 • 1 шолја малини
 • 200 мл млеко
 • 100 мл масло
 • прстофат сол
 • 280-300 гр брашно
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • кора од лимон
 • малку путер или масло

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер и ванила, додајте млеко, масло, сол, брашно, прашок за печиво, кора од лимон. Исечкајте овошје. Тавата загрејте ја, намастете со путер, ставете овошје, еден дел од тестото, поклопете и печете на средна температура околу 15 минути. Свртете на чинија, посипете со шеќер во прав, исечете и уживајте во одличните колачи.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text