Повкусно пилешко не сте пробале: Батаци во необичен сос

Повкусно пилешко не сте пробале: Батаци во необичен сос

Овој рецепт едноставно морате да го пробате!

Состојки:

 • 4 батаци со карабатаци
 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 2 лажици маслиново масло
 • луто пиперче
 • 2 лажички мајчина душица
 • 750 мл пасиран домат
 • 1 лажица мед
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Исечканиот кромид и лук пропржете ги на маслиново масло. Исчистете ја пиперката од семки, исечкајте ја, ставете во тавата со мајчина душица и динстајте заедно. 
 2. Додајте пасиран домат, мед, посолете, побиберете и гответе десетина минути. Во сосот ставете пилешко и крчкајте пет минути. Наредете го месото во намастен плех, прелијте со остатокот од сосот и запечете во рерна. Послужете го јадењето со прилог по желба.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт