Без конзерванс, само 2 состојки: Компот од нектарини – вкусно освежување

Без конзерванс, само 2 состојки: Компот од нектарини – вкусно освежување

Компот од нектарини кој ќе го обожавате!

Состојки:

  • 1 кг нектарини
  • 1 кг шеќер (за 10 тегли компот)
  • вода

Начин на подготовка:

  1. Нектарините прво измијте ги, исчистете ги, па исечкајте ги на парчиња. Наредете во тегли и во секоја додајте по неколку рамни лажици шеќер. Наполнете ги со вода до врв, затворете со капачиња, свиткајте ги теглите во листови од весници и редете ги во сад каде ќе се обави пастеризација. од моментот на вриење треба водата да врие 5 минтуи. Пастеризацијата е успешна кога нектарините ќе се одвојат од дното на теглата.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта