Здравје во чинија: Салата од кафриол

Здравје во чинија: Салата од кафриол

Вкусна и здрава салата од карфиол.

Состојки:

  • 1 главица карфиол
  • 3 чешниња лук
  • маслиново масло
  • свеж магдонос
  • сок од еден лимон
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Карфиолот искинете го на мали парчиња и гответе во солена вода околу 20 минути. 
  2. На малку маслиново масло пропржете лук и додајте карфиол. Лесно продинстајте и оставете да се излади. 
  3. Зачинете со уште малку маслиново масло, лимон, сол, бибер и сечкан магдонос.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта