Брза и вкусна пита готова за миг

Брза и вкусна пита готова за миг

Лесен оброк кој брзо се подготвува.

Состојки:

 • 1 шолја пченкарно брашно
 • 1 шолја пченично брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 3 јајца
 • 1/2 шолја масло
 • 1/2 шолја блитва
 • 200 гр сирење или кајмак
 • сол по вкус
 • рендан кашкавал за украсување

Начин на подготовка:

 1. Во сад измешајте пченкарно и пченично брашно, прашок за печиво, јајца и масло. Сварете блитва, исцедете и исечкајте и додајте ја во тестото заедно со изгмечено сирење.
 2. Намастете плех, ставете го тестото и испечете во загреана рерна околу половина час. Уште врелата торта посипете ја со рендан кашкавал.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка