Ручек за само 20 минути: Кремасто пилешко во сос

Ручек за само 20 минути: Кремасто пилешко во сос

Брзо и вкусно јадење од пилешко месо.

Состојки:

 • 2 парчиња пилешко филе, исечкани на коцки
 • сол
 • оригано
 • кари
 • бибер
 • магдонос
 • 2 јајца
 • 100 мл павлака за готвење
 • 1-2 компири
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото филе исечкајте го на коцки и ставете на дно на огноотпорен сад. Во вангла разматете јајца, додајте павлака и зачини па соединете. Ставете преку пилешкото па измешајте филот да се распореди секаде. Од горе посипете со маслиново масло. Компирите исечкајте ги на кругови, па наредете преку. Посипете со магдонос и печете во загреана рерна на 200 степени 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула