Рецепт за бабин колач – омилениот десерт од детството

Рецепт за бабин колач – омилениот десерт од детството

Изберете прелив или намаз по желба и уживајте во неодоливиот вкус.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 8 лажици шеќер
  • 1,5 дл масло
  • 1,5 дл млеко
  • 15 лажици брашно
  • 1 кесичка прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Јајцата разматете ги со шеќер, па додајте масло, прашок за печиво. Потоа додајте брашно постепено. Кога апаратот за галети ќе се загрее доволно, малку намастете го, ставете тесто и печете.

     

  2. Филувајте по сопствен вкус. Прелијте ги со чоколадо, намачкајте со крем или џем, украсете со шлаг или сладолед…

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула