Направете сами: Едноставен рецепт за сладолед со кафе

Направете сами: Едноставен рецепт за сладолед со кафе

Вистинско освежување во врелите летни денови…

Состојки:

  • 3 лажици инстант кафе
  • неколку лажички вода
  • 200 мл кондензирано млеко
  • 600 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

  1. Растворете инстант кафе во малку вода и измешајте добро со кондензирано млеко. 
  2. Во поголем сад ставете ја слатката павлака, а потоа додајте мешавина од млеко и кафе. Сѐ добро разматете со миксер. Смесата ставете ја во пластичен сад и чувајте во замрзнувач најмалку два часа.

Уживајте!

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус