Крцкава пита со сирење од 5 состојки – готова за 30 минути

Крцкава пита со сирење од 5 состојки – готова за 30 минути

Вкусна пита со сирење која едноставно и брзо се подготвува.

Состојки:

  • 120 мл кисела вода
  • 50 мл масло
  • 500 гр кори за пита
  • 500 гр ситно сирење
  • 1 јајце

Начин на подготовка:

  1. Измешајте кисела вода и масло, па премачкајте ја секоја кора. Редете по 3 кори една на друга. Премачкајте ги рабовите со сирење, па свиткајте. Премачкајте со разматени јајца и во јајцето додајте малку од смесата со која сте ги премачкувале корите. Печете на 210 степени 20 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула