Необичен колач од тетрапак: Освежувачки десерт со павлака и сочен прелив од вишни

Необичен колач од тетрапак: Освежувачки десерт со павлака и сочен прелив од вишни

Одличен избор за врелите летни денови. За овој колач не ви е потребен некој специфичен калап, туку само тетрапак од млеко или сок.

Состојки:

  • 500 мл млеко
  • 3 жолчки
  • 120 гр шеќер
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 350 гр кисела павлака
  • 20 гр желатин
  • 200 гр смрзнати вишни
  • 50 мл вода
  • 10 гр пченкарен скроб

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула